Prawo Jazdy kat. „B” – Teoria

Uncategorized

O kursie

Kurs zawiera nigdzie indziej niepublikowane materiały edukacyjne opracowane przez założyciela szkoły, pasjonata sztuki jazdy i kierowcę rajdowego – Marka Dobrowolskiego.
Materiały podzielone są na moduły, które możecie odhaczać jako zaliczone, kiedy przyswoicie już wiedzę. Obok treści i zdjęć znajdziecie tu aż 14, ponad 40 minutowych, autorskich wykładów.
Wykłady Marka Dobrowolskiego to jedna ze składowych sukcesu OSK100%.
Bez dodatkowych opłat do kursu otrzymają osoby, które wykupiły kurs na prawo jazdy w naszej szkole, w jednym z pakietów: Podstawowym, Ekonomicznym i Premium.
Show More

What Will You Learn?

 • Kurs zawiera 14 tematycznie podzielonych lekcji, dodatkową pełnowymiarową lekcję bonusową z przemyśleniami doświadczonego instruktora oraz kurs BHP. Nauczysz się z niego o przepisach obowiązującym w prawie polskim dotyczącym prowadzenia pojazdów potrzebnych do zdania egzaminu państwowego, ale przede wszystkim otrzymasz praktyczne wytłumaczenie dlaczego niektóre przepisy są śmiertelnie istotne, bardzo ważne, ważne, a niektóre... archaiczne.

Course Content

I BEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ
Z tego działu dowiesz się czym jest "bezpieczna" oraz właściwa prędkość pojazdu – nie zawsze wolniej, znaczy bezpieczniej.

 • Wykład – Bezpieczna Prędkość
  49:46
 • Crash test
  00:00
 • Artykuł 19
  00:00
 • Za co oblejesz egzamin na prawo jazdy?
  00:00
 • Złote Zasady OSK100%
  00:00
 • Wymagania egzaminacyjne
  00:00
 • Energia kinetyczna
  00:00

II STEROWANIE SAMOCHODEM
Jak to jest, że samochód jedzie i daje się sterować? Z tego działu dowiesz się podstawowych faktów rządzących światem motoryzacji.

III UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU
Układ przeniesienia napędu? Proszę bardzo. Dowiedz się jaka jest droga energii w samochodzie i jaką rolę odgrywa skrzynia biegów, czyli przekładnia.

IV PRZYCZEPNOŚĆ
Koła, a właściwie opony są jedyną częścią samochodu, która ma bezpośrednią styczność z powierzchnią jezdni. Przyczepność pozwala poruszać się samochodowi – jej utrata prawie zawsze zwiastuje kłopoty.

V HAMOWANIE
W tym dziale dowiesz się czym jest droga hamowania pojazdu. Zastanów się jak z tym tematem korelują poznane już przez Ciebie zagadnienia dotyczące bezpiecznej prędkości i przyczepności.

VI CZAS REAKCJI
Czym jest czas reakcji i jaki ma on wpływ na zdarzenia drogowe? Marek, jako kierowca rajdowy przeżył momenty, w których ułamki sekundy i natychmiastowa rekcja wyciągnęły go z niejednych tarapatów.

VII PIERWSZEŃSTWO PRZEJAZDU
Jazda samochodem to gra zespołowa. Obowiązuje uważność na innych użytkowników ruchu, hierarchia i inne zasady, które Marek przybliży w tym dziale.

VIII SYGNALIZACJA W RUCHU DROGOWYM
Z tej lekcji dowiesz się jak odczytywać wskazania sygnalizacji świetlnej oraz o tym, jak się zachować w sytuacjach, kiedy sygnalizacja nie działa.

IX PERCEPCJA
Percepcja to inaczej postrzeganie. Z tej lekcji dowiesz się jak ważną rolę odgrywa ta funkcja poznawcza w procesie prowadzenia samochodu.

X KULTURA JAZDY
Z tej lekcji dowiesz się jak ważnym zagadnieniem w ruchu drogowym jest tzw. kultura jazdy. Zwróć uwagę na to, że znajomość i przestrzeganie przepisów nie jest wystarczające, aby zostać dobrym kierowcą.

XI PASY RUCHU
Tor jazdy w przeważającej liczbie wypadków wyznaczają pasy ruchu. Porządkują one strumień ruchu pojazdów. Jak z nich korzystać i czego absolutnie nie robić dowiesz się w kolejnej lekcji z Markiem.

XII PRZEPISY
Z tego działu dowiesz się jaką rolę pełnią przepisy w prawie drogowym oraz czym jest dosyć enigmatycznie brzmiąca w tychże przepisach "szczególna ostrożność".

XIII LUSTERKA
Podczas jazdy samochodem nieocenionym narzędziem kontroli pozycji pojazdu oraz oceny sytuacji na drodze są właśnie lusterka. W tej lekcji Marek wytłumaczy Ci jak z nich korzystać.

XIV POSTÓJ, ZATRZYMANIE, ZNAKI
Ostatnia lekcja dotyczy zatrzymywania i postoju pojazdu. Jaka jest różnica pomiędzy tymi określeniami oraz jak i gdzie wolno parkować samochód mówi Marek.

WYKŁAD BONUSOWY – ABS, ASR, ESP
Na prośbę kursantów Marek postanowił nagrać bonusowy materiał na temat nowoczesnych systemów wspomagania kierowcy. Znajomość zasad ich funkcjonowania może pomóc Ci lepiej zrozumieć prowadzony przez Ciebie samochód.

PIERWSZA POMOC
Szkolenie z pierwszej pomocy.

Student Ratings & Reviews

No Review Yet
No Review Yet